Idomu

Mopai: ypatumai ir pritaikymas


Kartais susiduriame su specifiniais daiktų pavadinimais ir nežinome ką jie reiškia, nes juos žino ir naudoja tam tikrų profesijų atstovai. Žodis MOPAS (angl. šluostas arba šluostyti) - kai kurie vadina šluoste, arba uždedamąja dalimi, o kai kurie tiesiog grindų skuduru.
Pagrindinis valytojo/os įrankis - MOPAS. Ši valymo inventoriaus dalis yra prieinama visoms valymo paslaugas teikiančioms kompanijoms, jį paprasta naudoti ir nereikalauja ypatingų įgūdžių. Žinios apie šiuolaikines mopų naudojimo tendencijas ženkliai pagerins darbo kokybę.


Daugelyje šalių pastaraisiais metais pagrindiniu faktoriumi valymo industrijoje tampa padidinti reikalavimai higienai, ekologijai ir ergonomikai.
Tiekėjai siūlo įvairių rūšių ir dydžių mopų. Dažniausiai profesionalai renkasi 40 arba 50 cm ilgio 10 arba 13 cm pločio mopus su kišenėmis fiksuojančiomis laikiklį. Mopai yra gaminami iš skirtingo pluošto pvz.: iš medvilnės, akrilo, kombinuoto pluošto (medvilnė/poliesteris/mikropluoštas) arba mikropluošto.

Mikropluoštas - tai pluoštas, kuris yra gaminamas išskaidant storesnius poliesterio ir poliamido pluoštus. Didelis kiekis plaušo ant audinio paviršiaus leidžia efektyviai surinkti nešvarumus, dulkes ir alergiją sukeliančias medžiagas.
Mikropluošto naudojimas mopų gamyboje padarė tikrą revoliuciją valymo srityje. Valymo inventoriaus gamintojai pradėjo reklamuoti valymą sausu būdu, t.y. naudojant mikropluošto mopus. Palyginus su valymo metodu drėgnu arba šlapiu būdu – sauso valymo metodas žymiai veiksmingesnis, ekologiškesnis ir taupesnis - tad paskutiniam kriterijui skiriamas ypatingas dėmesys, kadangi net iki 90 % sumažinamas valiklių sunaudojimas. Rentabilus sprendimas - valant mopais iš mikropluošto sunaudojama žymiai mažiau vandens. Taigi naudojant mikropluošto mopą, per valandą galima sutvarkyti 600 - 800 m² plotą. Valymas sausu būdu, ten kur tai įmanoma, lemia darbo našumo padidėjimą ir sumažina darbo užmokesčio sąnaudas. Šios kampanijos rezultatas buvo akivaizdus - nemaža dalis valymo paslaugas teikiančių Europos šalių kompanijų atsisakė drėgno/šlapio valymo metodo.
Plokšti arba mikropluošto mopai padengia žymiai didesnį plotą, lyginant su mopais drėgnam valymui, kadangi padidėja mopo paviršius, kuris liečiasi su grindų danga. Kitas jų privalumas - mažas svoris ir nedidelis tūris audiniuose, todėl valytojas naudoja mažiau vandens, valiklių ir taupo jėgas.
Plokščio tipo mopai gali būti naudojami tiek drėgnam, tiek sausam valymui. Valymas sausu būdu reiškia, kad yra nenaudojami cheminiai valikliai: dulkių, nešvarumų dalelės surenkamos dėka mopo pluošto elektrostatinių savybių. Jeigu nuo grindų paviršių yra reikalaujama pašalinti dėmes, sausas valymo būdas derinamas su drėgnu valymo būdu.


Tradicinis valymo būdas - valymas drėgnu būdu, naudojant vandenį. Tai reiškia, kad kibiras (vienas arba du), yra užpildomas vandeniu ir transportuojamas tiesiogiai į valomą objektą. Siekiant pagerinti šio proceso rezultatus, naudojami chemikalai ir dezinfekcinės priemonės. Norint paspartinti drėgmės pašalinimą nuo paviršiaus, naudojamas antras mopas.
Drėgno valymo privalumas, naudojant chemines medžiagas, yra akivaizdus, valant pramonines patalpas: kai norite pašalinti nuo grindų paviršiaus naftos dėmes, riebalų likučius, užsisenėjusius nešvarumus. Jeigu analizuosime valymo procesą remiantis fizikiniais dėsniais, pastebėsime, kad vandeniu efektyviai neišplausime nešvarių paviršių. Dėka to, kad molekulės pritraukiamos ant vandens paviršiaus, susidaro plėvelė, kuri neleidžia jai įsigerti į nešvarumus. Taigi vanduo nesudaro su ja emulsijos (neaptraukia purvo dalelių, tam, kad palengvinti purvo pašalinimą). Ši problema išsprendžiama įpilant į vandenį valiklio. Valiklio molekulės skaido ir paverčia emulsija alyvos, riebalų nešvarumus. Atstumimo jėga tarp molekulių cheminiame tirpale užtikrina purvo dalelių pasiskirstymą visame valomąjame tirpale ir nesudaro nuosėdų, valant paviršių.
Valant drėgnu būdu, nerimą kelia jo pasekmės: medvilninio mopo abrazyvinis poveikis ir cheminių medžiagų poveikis paviršiui. Tokio poveikio rezultatas: neseniai poliruotos grindys yra nutrinamos, o cheminių medžiagų palikta šlapia plėvelė ant paviršiaus, skatina bakterijų dauginimąsi ir pelėsio atsiradimą.
Priimant sprendimą dėl naujo valymo inventoriaus pirkimo, turite atsižvelgti į kelis pagrindinius veiksnius: higienos reikalavimus, kliento pageidavimus ir grindų paviršiaus specifiką, nes skirtingoms grindų dangoms/paviršiams parenkamas atitinkamas valymo metodas bei tinkamas valymo inventorius.


Sausas, „spray“ ir drėgnas valymas

Jei drėgno valymo būdas yra grindžiamas tuo, kad mopas dažnai plaunamas ir skalaujamas, tai valant sausu būdu, mopą (iš mikropluošto) reikia tik reguliariai keisti. Darbo dienos pabaigoje nešvarūs mopai atiduodami skalbti.
Valant „spray“ (purškimo) būdu, naudojami mikropluošto mopai. Šis būdas itin taupus: naudojant purškiklį, lengvai sudrėkinamas mopas. Šiuo būdu plaunami lengvai užteršti paviršiai pvz.: parketas, medinės grindys, blizgios grindys, o taip pat specifiniai (sunkia prieinami) paviršiai.

Dar vienas valymo būdas - „Prewash“. Iš anksto paruošti (sudrėkinti) mopai vežami į darbo vietą ant specialių valymo vežimėlių: tai ne tik taupo laiką, bet taip leidžia valytojui išvengti nepageidaujamo sąlyčio su kenksmingomis cheminėmis medžiagomis. Drėgno valymo mopai skalbimo metu yra apdorojami specialiomis priemonėmis arba prieš darbą sudrėkinami vandeniu su valikliu arba dezinfektantu. Valytojas iš karto pasiima keletą mopų ir juos keičia, eidamas iš vienos patalpos į kitą.


Valymas su chemikalais

Nepaisant visų išlygų apie cheminių medžiagų poveikį aplinkai, jos buvo ir tebėra svarbia valytojo darbo dalimi. Keblumai atsiranda, kai valymo paslaugas teikiančios bendrovės darbuotojas tinkamai nesilaiko cheminės tirpalo koncentracijos reikalavimų. Teisingai naudojant ploviklį, ir parenkant tinkamą valymo inventorių, pasiekiami puikūs valymo rezultatai, o svarbiausia – sutaupomos valymo priemonės.
Paprastai paviršių valymui naudojami neutralūs, rūgštiniai ar šarminiai valikliai. Stiprios koncentracijos rūgštiniai ir šarminiai valikliai, gali sukelti didelę žalą esant sąlyčiui su oda, patekus į akis ar įkvėpus. Todėl itin svarbu teisingai parinkti valiklį ir atidžiai perskaityti informaciją pateiktą ant valiklio talpos. Apie valiklius kalbėsime kitame straipsnyje.

Situacija blogėja, jei grindys yra netinkamai plaunamos, ir ant paviršiaus lieka cheminiai ir naftos produktai. Jie yra kenksmingi žmonių sveikatai ir gali daryti neigiamą įtaką aplinkos ekologijai. Be to, pablogina situaciją ir mopo skalbimo metu naudojamų cheminių medžiagų į orą išskiriami lakieji komponentai.
Aplinkos ekologija tiesiogiai siejama su cheminių medžiagų kenksmingo poveikio aplinkai mažinimu, o tai problematiška cheminėms medžiagoms, kurių sudėtyje yra chloro. Jos dažnai naudojamos tam, kad prailginti mopo eksploatavimo laiką. Tai įrodo, kad drėgnas valymas vis dar yra labai svarbus ir populiarus. Tačiau skirtingi valymo būdai nekonkuruoja tarpusavyje, o puikiai papildo vienas kitą.


Pasirenkant teisingą valymo būdą, šalinant nešvarumus, pirmiausia būtina nustatyti grindų dangos tipą ir plotą, po to – nešvarumų tipą, kuriuos reikės šalinti ir pagaliau rasti aukso vidurį tarp našumo, ergonomikos ir ekologijos proceso.